Światowy Dzień Sybiraka w Wieluniu

17 września, w dniu, w którym wspominamy 81. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w Wieluniu odbyła się uroczystość związana z obchodami Światowego Dnia Sybiraka. Odbyła się ona w kościele Ojców Franciszkanów przy ulicy Reformackiej. Uroczystość zorganizowali: Zarząd Koła Związku Sybiraków w Wieluniu, starosta wieluński i burmistrz miasta. Współorganizatorem było II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Mottem uroczystości były słowa Adama Mickiewicza:

„Jeśli zapomnę o nich,

Ty Boże na niebie

Zapomnij o mnie”

       

Uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych na placu przed kościołem Ojców Franciszkanów. Przybyły chorągwie Powiatu Wieluńskiego, Gminy Wieluń, Koła Związku Sybiraków w Wieluniu i II LO im. Janusza Korczaka. Sztandary zostały uroczyście wprowadzone do kościoła gdzie była sprawowana Msza Święta w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków oraz tych, którzy przeżyli. Mszę Świętą odprawił Ojciec Błażej. Liturgię ubogacił śpiewem Zespół Wokalny II LO pod kierunkiem Jakuba Jurdzińskiego.

W słowie skierowanym do uczestników Eucharystii Ojciec Błażej powiedział: – wywiezieni na Sybir i w stepy Kazachstanu dali świadectwo o tym, że nawet w nieludzkich warunkach, na nieludzkiej ziemi można było przeżyć, jeśli wierzyło się w Boga i dbało o swoją tożsamość a w tej nieludzkiej rzeczywistości znalazło się ok. 52 tysięcy Polaków.  Towarzyszyły im każdego dnia: tęsknota, cierpienie i pamięć, jednocześnie głęboka ufność Bogu i wielka cierpliwość oraz wytrwałość w drodze do Polski, bo wierzyli, że kiedyś do Ojczyzny powrócą.

Po Mszy Świętej wszyscy zebrali się przed Pomnikiem Sybiraków. Tu po kilku okolicznościowych przemówieniach odbył się Apel Pamięci. Prowadzili go harcerze pod kierunkiem phm. Grzegorza Żabickiego – Komendanta V Szczepu Harcerskiego w Wieluniu.

Po Apelu przybyłe delegacje złożyły pod Pomnikiem Sybiraków biało – czerwone wiązanki kwiatów, zostały też zapalone Znicze Pamięci.

Uroczystości zakończyła modlitwa w intencji zmarłych i pomordowanych na zesłaniu Polaków.

Koło Związku Sybiraków w Wieluniu powstało w 1990 roku. Liczyło wtedy 43 członków. Dziś żyje tylko 13.