Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu zaprosiła na IX edycję „Narodowego Czytania”

5 września 2020 r. odbyła  się 9. wieluńska edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.

W tym roku MiGBP w Wieluniu  przygotowała wydarzenie on-line. Fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego czytali:

Marek Berger – Grabiec, Kanclerz, Pustelnik

Bogumiła Gońda – Wdowa

Eugeniusz Gońda – Chochlik, Filon

Bartłomiej Jaworek – Kirkor, Kostryn, Skierka

Anita Kuś – Goplana

Nina Pawlaczyk – Balladyna

Wybór fragmentów – Ewa Głogowska

Nagranie jest dostępne na Facebooku i Instagramie Biblioteki.

https://www.facebook.com/watch/?v=335331657669421&extid=EnIoWTWEFtClTu4h

Materiał powstał we współpracy z TVK WSM. Serdecznie dziękujemy.

Iwona Podeszwa

Dyrektor MiGBP w Wieluniu

Balladyna. Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu, ukończone w Genewie w 1834 roku, wydane  w 1839 roku w Paryżu, wystawione na scenie po raz pierwszy w roku 1862. Dzieło było dedykowane Zygmuntowi Krasińskiemu, autorowi „Irydiona”. Fabuła dzieła osadzona jest  w dziejach baśniowych , ma wiele motywów fantastycznych i motywów wierzeń ludowych. Występują w nim postaci realistyczne i fantastyczne (Goplana, Skierka, Chochlik). Dzieło o żądzy władzy, która prowadzi do zbrodni , łączy w sobie elementy dramatu szekspirowskiego, baśni ludowej, ballady, poematu heroikomicznego, romantycznej opery, traktatu historiozoficznego i polemiki literackiej

 W historii literatury polskiej w zarysie (Warszawa, PWN,1983) czytamy: ” Rozmach fantazji, ruch, przestrzeń, bogactwo efektów malarskich i muzycznych, przepych wiersza i prostota uczuć czynią z  Balladyny  przepiękną baśń”

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowano ją wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, w kolejnych edycjach czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda  rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Odbywało się to w warszawskim Ogrodzie Saskim. Powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. Przez ponad 11 godzin W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” czytano w ponad 2200 miejscach. W tym roku w Ogrodzie Saskim czytano „Balladynę”

                                 

                                

Fot. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna