W ramach 75 lat historii kina czyli Święta Łodzi Filmowej w Wieluńskim Domu Kultury odbyły się warsztaty a w Kino-Teatrze „Syrena” pokazy filmowe i spotkanie z reżyserem.
„Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina” to kilkudniowe wydarzenie zorganizowane przez Festiwal Kamera Akcja w trzech miejscach, tzn. Łodzi w DoubleTree by Hilton, w Bełchatowie w Kinie „Kultura” oraz w Wieluniu w Kino-Teatrze „Syrena” Wieluńskiego Domu Kultury.
Zorganizowaliśmy w Wieluniu „Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina”. Przyjechaliśmy tutaj z naszymi partnerami i przede wszystkim z ich filmami, przede wszystkim, czyli z filmami Wytwórni Filmów Oświatowych, które są wyselekcjonowane przez kuratora tego cyklu, czyli przez Kubę Mikurdę, który jest i reżyserem, i scenarzystą i wykładowcą Szkoły Filmowej.
To jest taka osoba, która specjalizuje się obecnie w wideo-esejach i on specjalnie dla nas wybrał filmy z Wytwórni Filmów Oświatowych, które te wideo-eseje zapoczątkowały. To są lata 70-te (ubiegłego wieku – dop. red.) a już te wideo-eseje były a dzisiaj cały czas się mówi, że my tworzymy i przyszłością krytyki filmowej są wideo-eseje a tu proszę, lata 70-te, Wytwórnia Filmów Oświatowych i jest.
Wystarczy troszeczkę poszperać w archiwach i właśnie z tymi archiwami m.in. przyjechaliśmy bo z filmami Leszka Dawida: „Bar na Viktorii” i „Moje miejsce” to jego pierwsze filmy, które tworzył w Szkole Filmowej, to jego dokumenty.
To są dokumenty, które pokierowały jego twórczością, na czym stworzył swój styl tworzenia i to było później widoczne w filmie „Jesteś Bogiem” czy w serialu „W głębi lasu”, który niedawno mogliśmy oglądać na Netflixie a za chwilę obejrzymy w kinach jego najnowszą fabułę „Broad Peak” opartą na prawdziwych wydarzeniach.
Leszek Dawid będąc tutaj on-line opowiedział o tym jak właśnie jego pierwsze filmy wpłynęły na jego własną twórczość.
– mówiła Malwina Czajka z Festiwal Kamera Akcja
Podczas „Święta Łodzi Filmowej” w Wieluniu jako pierwsze odbyły się warsztaty dziennikarstwa filmowego poprowadzone przez autora bloga „Bliżej ekranu” oraz wykładowcę Uniwersytetu Łódzkiego – Michała Piepiórka. Warsztaty składały się z dwóch części: wykładowej i praktycznej.
Uczestnicy biorących udział w zajęciach przeprowadzeni zostali przez specyfikę zarówno tekstowych recenzji klasycznych, internetowych materiałów wideo w postaci vlogów czy wideo-esejów oraz audio czyli audycji radiowych i podcastów. W drugiej, praktycznej części warsztatów uczestnicy realizowali swoje własne teksty, recenzje krytyczno-filmowe nadające się do umieszczenia na blogu, a także vlogi oraz podcasty.
Następnie, w ramach Święta Łodzi Filmowej, w Kino-Teatrze „Syrena” w Wieluniu rozpoczynały się pokazy filmowe. Wyświetlono film „Krzyż i topór” Bogdana Dziworskiego. Film ten to impresja na temat ruin zamku Ossolińskich. Kolejną projekcją natomiast był film „Bykowi chwała” Andrzeja Papuzińskiego.
Doboru tych krótkich metraży Wytwórni Filmów Oświatowych dokonał wykładowca Szkoły Filmowej, badacz kina i reżyser – Kuba Mikurda.
Esej filmowy jest bardzo świadomy siebie, jako gatunku filmowego. Obnaża się przed nami i mówi: „zobacz – jestem filmem”. Robi to uruchamiając przeróżne obrazy i pokazując umowność konwencji opowiadania wizualnego.
– mówił Kuba Mikurda wyjaśniając pojęcie eseju filmowego
Kolejnym punktem programu w „Syrenie” była projekcja filmów szkolnych „Bar na Viktorii” i „Moje miejsce” reżysera Leszka Dawida, z którym widzowie mogli połączyć się i zadać kilka pytań, zarówno o jego pracę jak i o stan branży filmowej w czasie pandemii.
Leszek Dawid odpowiedział na pytanie, czy temat ambicji i poszukiwania swojego miejsca jest dla niego, jako twórcy, szczególnie ważny w bohaterach filmowych.
Próbuję tego nie analizować, żeby potem nie podchodzić zbyt analitycznie do robienia filmu. Nie zakładam takiego planu, ale siłą rzeczy jak dostaję scenariusze do czytania to wybieram te historie, które poruszają właśnie takie tematy. Jednak nie jest to z mojej strony ścieżka, która jest wyraźnie założona, […] Pewne rzeczy organiczne wynikają z nas i ciężko od nich uciec.
– powiedział Leszek Dawid podczas połączenia
W ramach bezpłatnych projekcji Oscarowego filmu Pawła Pawlikowskiego – „Zimna wojna” widzowie zostali zabrani przez Wenancjusza Szustera z Łódź Film Commission w podróż po lokacjach filmowych. Widzowie odwiedzili podwórko kamienicy przy zbiegu ulic Moniuszki i Sienkiewicza, gdzie realizowany był film „Zimna wojna.
Poddasze kamienicy musiało zostać podstemplowane potężnymi drewnianymi stemplami. Rzeczoznawca uznał, że 60 osób ekipy filmowej nie jest w stanie przebywać jednocześnie w tym miejscu i mogłoby być to niebezpieczne.
– zdradził Wenancjusz Szuster z Łódź Film Commission
Wieluńskie wydarzenie zakończyło spotkanie na żywo z Wenancjuszem Szusterem oraz projekcja Oscarowej „Zimnej wojny”.
Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi oraz środkom Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.
tekst i zdjęcia Ewa Misiak – Kocham Wieluń