Uroczyste otwarcie nowo dobudowanej szkoły w Gaszynie

31 sierpnia w Szkole Podstawowej im. Jana Jarczaka w Gaszynie odbyło się uroczyste otwarcie nowo dobudowanej części socjalno- administracyjnej.  Konieczność rozbudowy bazy dydaktycznej szkoły zaistniała z chwilą likwidacji gimnazjum i przywrócenia pełnej szkoły ośmioklasowej, czyli od roku szkolnego 2017/2018. Wtedy budynek okazał się za mały i za ciasny.

W odpowiedzi na pismo Jolanty Ustyniak – dyrektora szkoły, plan rozbudowy placówki został wpisany do budżetu Gminy Wieluń. Na ten cel z nadwyżki budżetowej za rok 2018 wyasygnowano 200 tys. złotych, zapisując w Wieloletnim Programie Finansowania kwotę 1, 104 miliona złotych. Koniec inwestycji przewidziano na 2020 rok.

I stało się.  31 sierpnia, tuż przed 1 dzwonkiem nowa część szkoły została oficjalnie przekazana uczniom i nauczycielom poprzez symboliczne przecięcie wstęgi przez Burmistrza Pawła Okrasę, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Radowskiego, sołtysa Piotra Góreckiego, projektanta Zbigniewa Matysa, przedstawicieli uczniów i rodziców, księdza Macieja Oseta, dyrektora ZOPOW Andrzeja Dąbrowskiego i Jolantę Ustyniak, dyrektora placówki. Po przecięciu wstęgi placówka została uroczyście poświęcona przez księdza Macieja Oseta i zaprezentowana uczestnikom uroczystości.

Goście uczestniczący w uroczystości otwarcia obejrzeli salę dla uczniów klasy I, salę dla dzieci przedszkolnych, zaplecze sanitarne, szatnie, pomieszczenie administracyjne i piękne boisko przyszkolne.

Nowo dobudowany budynek rozwiązał kwestię powierzchni edukacyjnej szkoły i stał się dowodem na to, że wspólnymi siłami, zaangażowaniem i współpracą z władzami, którym na sercu leży dobro dzieci, mała wiejska szkoła może stać się szkołą XXI wieku. W ten sposób zmaterializowała się idea projektu realizowanego przez Gminę Wieluń pn. „Możemy się różnić – musimy mieć równe szanse”.

Szkoła Podstawowa im. Jana Jarczaka w Gaszynie we wrześniu 2019 roku przystąpiła do konkursu „OSEwyzwanie” zorganizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK. Nagrodą w konkursie była mobilna multimedialna pracownia składająca się m.in. z 16 laptopów.

Teraz uczniowie mają nie tylko rozbudowaną szkołę z nowoczesnym boiskiem i ekopracownią ale też dostęp do komputerów, nie tylko podczas lekcji informatyki, oraz zdecydowanie więcej możliwości podnoszenia swojej, w różnych dziedzinach, wiedzy.