Kolejny wakacyjny Czwartek w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Tym razem, 6 sierpnia, uczestnicy warsztatów zatytułowanych ” Nie od razu Wieluń zbudowano – makieta” zapoznali się ze średniowieczną sztuką budowania grodzisk i górujących nad murami zamków. Zapoznali się z planem Wielunia, na którym kartograf zaznaczył wszystkie elementy średniowiecznego miasta, zachowane jeszcze u schyłku XVI wieku: rozkład ulic i zabudowę a w niej: zamek, ratusz, bramy miejskie, baszty, kościół kolegiacki, Kościół Bożego Ciała, kościół św. Mikołaja, dwór arcybiskupi, dom wójtowski.
Przed częścią praktyczną zajęć, prowadzący Wojciech Knaga zabrał uczestników do sali archeologicznej, gdzie przybliżył historię budowania grodów obronnych w ważnych strategicznie miejscach, o powstających obok nich podgrodziach, stanowiących początek miast.
Podczas warsztatów, uczestnicy, z przygotowanych elementów ułożyli mapę Wielunia, rozpoznali na niej ulice i budowle, mury i fosę a następnie, z kamieni wapiennych, pochodzących z Jury Krakowsko – Częstochowskiej zaczęli wznosić mury i budować zamek, tworząc makietę XVII –wiecznego ufortyfikowanego Wielunia. Za wzór służył uczestnikom obraz zamku w Bolesławcu, budowanego w podobny sposób jak zamek wieluński.
Zajęcia dały uczestnikom wiele satysfakcji i uświadomiły, że nie od razu Wieluń zbudowano.
Zamek wieluński wzniesiono w latach 1350 – 1351, wtedy też miasto Wieluń otoczono fosą i pojedynczym pierścieniem murów obronnych. Z tego samego okresu pochodzi jego planowa zabudowa o układzie wrzecionowatym.
Ostatnie dwa zdjęcia wykonał M. Grabczak/ Muzeum Ziemi Wieluńskiej