Konkurs na Najładniejszą pisankę wielkanocną, zorganizowany przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu już rozstrzygnięty. Ze względu na panującą pandemię, zrealizowano go w pełni bezpiecznie – cyfrowo.
Konkurs Najładniejsza pisanka wielkanocna był poświęcony kultywowaniu i krzewieniu tradycji własnoręcznego wykonywania ludowych ozdób wielkanocnych w formie „pisanek”. Za pośrednictwem mediów, strony muzeum oraz profilu facebook, zaproszono mieszkańców historycznej ziemi wieluńskiej do przygotowania i nadesłania zdjęć swoich prac, które często powstawały wspólnymi siłami najbliższej rodziny.
Spośród nadesłanych przez 42 uczestników zdjęć „pisanek”, jury 14 kwietnia wyłoniło 1 zwycięską pracę oraz wyróżniło 10 najlepszych. Wszystkie prace można zobaczyć na cyfrowej wystawie. Oto link do galerii wydarzenia na profilu facebook MZW: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1399207480287250&type=3&__tn__=-UC-RW
Jury w składzie: Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu (przewodniczący), mgr Tomasz Spychała – etnograf, mgr Barbara Mrugała – kustosz, mgr Wojciech Knaga – asystent muzealny (członkowie) dokonało oceny 42 dostarczonych indywidualnych i zbiorowych prac przez pryzmat ogólnego wrażenia artystycznego, oryginalności pomysłu, uwzględnienia motywów regionalnych i tradycyjnych, walorów plastycznych (kompozycja, kolorystyka). Wspomniane wyżej kryteria pozwoliły nagrodzić i wyróżnić następujące prace:
Główna nagroda: Jerzy Sęczkowski
wyróżnienia: Nadia Baczyńska, Natalia Bednarek, Monika Brzezińska z rodziną, Kinga Kolanek, Emilia Mikołajczyk, Marika Miśków, Karolina Pilarska-Zaremba z rodziną, Marta i Natalia Szkudlarek z rodziną, Anna Środa, Martyna Tabaczyk.
Komisja konkursowa stwierdziła, że sposób realizacji analizowanych dzieł uwidocznił twórcze i warsztatowe uzdolnienia mieszkańców ziemi wieluńskiej. Poziom zaprezentowanych prac stoi nieodmiennie na wysokim poziomie, jednakże koncentracja na nowych i oryginalnych sposobach zaprezentowania „pisanki”, odsunęła na bok kwestię kultywowania tradycyjnych wzorów. Na tle uczestników konkursu zwycięska praca wyraźnie nawiązuje do tradycyjnych metod tworzenia i form dawnej sztuki ludowej. Jest ponadto wykonana niezwykle starannie.
Jury serdecznie gratuluje pomysłu i zaangażowania wszystkim wyróżnionym. Ponadto Komisja dziękuje wszystkim uczestnikom powyższego przedsięwzięcia, że mimo panującej pandemii zaangażowali się w inicjatywę, w rezultacie której powstała oryginalna cyfrowa ekspozycja muzealna Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Fot. Muzeum Ziemi Wieluńskiej