Z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu uczcili pamięć wszystkich poległych. Uroczystość rozpoczęła się czytaniem historii bombardowanego miasta z książeczki dla dzieci autorstwa Wiesława Drabika pt. ,,Dawno temu w Wieluniu’’ wydanej przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieluniu.
Książka „Dawno temu w Wieluniu” pięknie napisana i zilustrowana przez Marka Szala opowiada o trudnych wydarzeniach w dziejach Wielunia. Kończy się jednak optymistycznie: bohater książki przeżył wojnę, doczekał się prawnuków i wspomina swoje przeżycia sprzed 80 lat, z lat swojej młodości.
Kolejna część uroczystości: uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi wzięli udział w akcji sadzenia Dębu Pamięci. Akcję przygotowało Nadleśnictwo Wieluń pod patronatem Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy.
Nadleśnictwo Wieluń podjęło inicjatywę upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, którą rozpoczęło bombardowanie Wielunia 01.09.1939 roku o godz. 4:40 przez niemieckie lotnictwo.
W wydarzeniach z września 1939 r. oraz w całym okresie wojny opór niemieckiemu okupantowi stawiło wielu bohaterów z braci leśnej, dlatego też przygotowaliśmy 80 sadzonek dębu szypułkowego (Quercus robur L.), które zostały wyhodowane z nasion dębu oznaczonego numerem 181, posadzonego na Wieluńskim rynku 03.09.2006 roku, będącego potomkiem najstarszego w Polsce Dębu Chrobrego.
Od 02.09.2019 r. rozpoczęliśmy akcję rozdawania sadzonek dla okolicznych szkół, zakładów pracy, urzędów administracji publicznej oraz innych podmiotów wraz z okolicznościowym certyfikatem „Dębu Pamięci”. Patronat nad akcją sadzenia dębu objął Burmistrz Miasta Wielunia Paweł Okrasa.
– poinformowało Nadleśnictwo Wieluń
Uczniowie wraz z zaproszonym na uroczystość Starostą Powiatu Wieluńskiego Markiem Kielerem wspólnie zasadzili przy budynku szkoły przepiękne drzewko. Ilość sadzonek 80 sztuk wraz z certyfikatami upamiętniła 80-lecie wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu (80 sztuk na 80-lecie).
Wydarzenie zakończyło się projekcją fragmentów teatru historii Bogusława Wołoszańskiego ,,Wieluń Miasto niepokonane’’.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń