Dzwon „Pamięć i Przestroga” upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej to dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla miasta Wielunia. Dzwon odlany został w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu na zamówienie Prezydenta RP.
3 września, Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wręczył akt przekazania dzwonu Burmistrzowi Wielunia Pawłowi Okrasie.
Akt przekazania dzwonu podpisał Prezydent RP Andrzej Duda a odczytał go mieszkańcom Wielunia, miasta gdzie II wojna światowa rozpoczęła się od „aktu terroru i ludobójstwa”, na co zwrócono uwagę w dokumencie podpisanym przez Prezydenta Andrzej Dudę, Wojciech Kolarski – Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Dzwon zostaje przekazany w hołdzie ofiarom tej przerażającej niemieckiej zbrodni wojennej oraz wszystkim rodakom poległym i pomordowanym podczas największego i najokrutniejszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata – napisał w dokumencie Prezydent Andrzej Duda
W dokumencie podkreślono , że dźwięk dzwonu „Pamięć i Przestroga”powinien rozchodzić się „ku najdalszym krańcom świata”.
Niech wzywa wszystkie narody do zachowania pamięci o grozie wojny oraz do zjednoczenia w staraniach na rzecz pokoju – czytał minister Wojciech Kolarski
Przed wybiciem pierwszego dźwięku, zgodnie z tradycją ludwisarską, dzwon został poświęcony przez biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdeka. Po raz pierwszy oficjalnie dzwon zabrzmiał w niedzielę, 1 września, na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Podczas uroczystości uderzyli w niego kolejno: Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz Wiceprezydent USA Michael Pence. Uroczyste odebranie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w Wieluniu jest zaplanowane na 15 września br.
Dzwon o średnicy 108 cm wykonany ze specjalnego brązu dzwonowego z dużą zawartością cyny wybrzmiał w tonacji fis/ges1. Dzwon nawet swoją wagą, 800 kg, nawiązuje do 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Dar Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla miasta Wielunia ma zostać umieszczony w miejscu zniszczonej w czasie bombardowania dzwonnicy przy wieluńskiej farze.
tekst Ewa Misiak, fot. Jakub Szymczuk, Eliza Radzikowska-Białobrzewska, Grzegorz Jakubowski/KPRP