Uroczystości rozpocznie Bieg Jedności i Pojednania w niedzielę 25 sierpnia.
Na godzinę 14:00 w dniu 26 sierpnia w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przygotowano otwarcie wystawy pt. „Wieluń 1 września 1939. Przerwana historia”.
Kolejna wystawa z okazji 80. rocznicy, „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”, zostanie otwarta 30 sierpnia o godz 10:00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu przy ul. Narutowicza a już godzinę później, bo o godz. 11:00, w Kino-Teatrze „Syrena” odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Ludność cywilna i dramat wojny” organizowana przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Również w piątek, 30 sierpnia godz. 18:00, w Kino-Teatrze Syrena w Wieluniu obejrzymy maraton filmów wojennych.
W sobotę, 31 września o godz. 16:00, na pl. Legionów zobaczymy koncert „Serce dziecka” podczas którego nastąpi przekazanie książek „Dawno temu w Wieluniu” najmłodszym uczestnikom obchodów 80. rocznicy.
Jeszcze tego samego dnia, 31 sierpnia o godz. 17:00, jak rok wcześniej w przeddzień rocznicy, nastąpi zapalenie Znicza Pokoju i Pojednania na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem skąd wystartuje sztafeta Biegu Pamięci do Wielunia. To stamtąd wystartowały 1 września 1939 roku samoloty, które zrzuciły pierwsze bomby II Wojny Światowej na uśpiony Wieluń.
Wieczorem natomiast w wieluńskiej Kolegiacie, o godz. 19:00, odbędzie się uroczysta Eucharystia inaugurująca obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu.
1 września na pl. Legionów, o godz. 4:40, rozpocznie się uroczystość upamiętniająca ofiary bombardowania Wielunia w dniu 1 września 1939 roku. W wieluńskich uroczystościach będą uczestniczyć Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier.
Również i w tym roku, o godz. 12:00, uroczystą Mszę Św. na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary poprowadzi ks. Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo, po której nastąpi złożenie kwiatów przy ul. Królewskiej pod pomnikiem upamiętniającym wieluńskie ofiary bombardowania 1 września 1939 roku.
O godz. 16:00 w Kino-Teatrze Syrena w Wieluniu będzie miała miejsce premiera filmu „Kilka sekwencji większej całości, 2019”. Jest to biografia Jana Tyszlera świadka bombardowania Wielunia. Autorami filmu są Maciej Walczak i Jan Tyszler.
Na godz. 21:00 zaplanowano na pl. Legionów koncert w wykonaniu Orkiestry Wielkich Bębnów.
Wydarzeniem kończącym uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej będzie otwarcie wystawy „Wieluń miastem pokoju i pojednania” w budynku Sejmu RP w Warszawie, w dniu 11 września.
Prezydent RP ustanowił Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy nad obchodami 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Wieluniu.
Szczegóły uroczystości na plakacie. Wstęp wolny.
Tekst: Ewa Misiak