80. rocznica powstania w getcie warszawskim w MiGBP w Wieluniu

W dniu 19 kwietnia 2023 r. w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu przyłączyła się  do akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wydarzenie rozpoczęło 81. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz obejrzeliśmy animację przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opartej na lekturze.

Dyskusja o książce oraz prezentacja filmowa były okazją do refleksji  oraz formą wyrażenia wdzięczności i szacunku do osób, które wzięły udział w powstaniu w getcie warszawskim.

W drugiej części spotkania, na którą zaprosiliśmy  uczniów klasy VI d  Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu odbyły się zajęcia dydaktyczne dotyczące powstania w getcie warszawskim. Spotkanie miało charakter warsztatowy i towarzyszyła mu prezentacja filmu  „Będę pisać”, który opowiada o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Zajęcia przygotowały i przeprowadziły pracownice MiGBP w Wieluniu Justyna Błaszczak i Maria Majchrowska.  Młodzież miała okazję obejrzeć  wystawę ze zbiorów książnicy  prezentującą publikacje o powstaniu w getcie warszawskim.

     

     

     

     

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu