25 sierpnia 2022 roku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona 80. rocznicy likwidacji getta w Wieluniu. Spotkanie otworzył i rozpoczął Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej prelekcją „Społeczność żydowska w Wieluniu w okresie międzywojennym”. Jako drugi wygłosił prelekcję Profesor Tadeusz Olejnik przybliżając losy wieluńskich Żydów w latach 1939 -1942.
Kolejni prelegenci, Izabela Terela z Oddziału Stacja Radegast Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Bartłomiej Grzanka, kustosz Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chemnie nad Nerem, Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, przybliżyli słuchaczom najtragiczniejsze dzieje społeczności żydowskiej: deportację Żydów z 51 gett istniejących w Kraju Warty do getta w Łodzi i wywózkę mało przydatnych (chorych, starych) do niemieckiego obozu zagłady Kulmhof.
Ostatni z 5 wykładów zaprezentowała Agnieszka Mysakowska, nauczyciel historii w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu, lider Szlaku Wieluńskich Żydów. Prelegentka przybliżyła działalność grupy na polu przywracania pamięci o dawnych współmieszkańcach Wielunia, stanowiących w roku 1939 niemal 1/3 całej populacji (5238 obywateli z 15689 wszystkich mieszkańców).
Gościem konferencji był Stefan Mikołajczyk, który wraz z ojcem i siostrą został wyróżniony tytułem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata za uratowanie dwójki Żydów w czasie wojny.
Do dnia dzisiejszego w mieście nie zachowało się zbyt wiele śladów ich obecności. Przypominają o niej obeliski postawione przy ulicy Sienkiewicza w miejscu dawnej synagogi i przy ulicy Kijak, w miejscu dawnego kirkutu (cmentarza) oraz odsłonięty niedawno mural.