79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Wieluniu

79 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie, wybuchło Powstanie Warszawskie, jeden z największych polskich zrywów niepodległościowych.  O godzinie 17.00, w godzinie „W” młodzi mieszkańcy Warszawy stanęli do walki z niemieckim okupantem o godność, honor i wolność. Do walki prowadziło ich marzenie o wolnej Polsce i chęć odwetu za 5 lat okrutnej okupacji.

W walce powstańcy pozostali osamotnieni, słabo uzbrojeni, z góry skazani na przegraną.  Na zatratę skazano tym razem młodą polską inteligencję: poetów, żołnierzy, lekarzy, księży kapelanów, tych, którzy po zakończeniu wojny mogli budować nową Polskę.

Nie przyszło wsparcie od stojącej na prawym brzegu Wisły Armii Czerwonej i walczących u jej boku Polaków. Nie było tez zgody wodza Józefa Stalina na zrzuty broni i żywności ze strony państw zachodnich. Nierówna walka trwała 63 dni. Zginęło około 20 tys. powstańców i około 200 tys. cywilów, a lewobrzeżna Warszawa przestała istnieć.

W 79. rocznicę wybuchu Powstania w wielu polskich miastach zawyły syreny alarmowe, przypominając moment jego wybuchu. Tak było i w Wieluniu. Miejscem obchodów był park im. Witolda Pileckiego pod Muzeum Ziemi Wieluńskiej gdzie wcześniej pracownicy muzeum przygotowali wystawę „Wieluńskie Ślady Powstania 1944” dokumentującą udział mieszkańców ziemi wieluńskiej w walkach o wolność stolicy. Na czas uroczystości przy popiersiu Witolda Pileckiego członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Narodowe wystawili wartę honorową.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu o powstaniu mówili kolejni mówcy. Bohaterstwo powstańców, ich determinacja i tragedia została przedstawiona przez Jana Książka Dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Pawła Okrasę Burmistrza Wielunia, Pawła Rychlika Posła na Sejm RP, Krzysztofa Dziubę Wicestarostę Wieluńskiego.

Przyszedł czas na Apel Pamięci. Przygotował go p.  Aleksander Bartela  a odczytał przedstawiciel harcerzy uczestniczących w uroczystości.

Po Apelu Pamięci, przy popiersiu Witolda Pileckiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, złożono biało- czerwone wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Obchody wieluńskie zakończyła Msza Święta w intencji Ojczyzny i bohaterów Powstania Warszawskiego  odprawiona w kolegiacie wieluńskiej.