1 sierpnia o godz. 17:00 wielunianie uczcili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Już o godz. 16:45 mieszkańcy Wielunia , samorządowcy i harcerze zebrali się przy pomniku uczestnika Powstania Warszawskiego – rtm. Witolda Pileckiego. Początek uroczystości objawiło wycie syren o godzinie 17.00, przypominające Godzinę „W” i odśpiewanie hymnu państwowego.
Uroczystości rocznicowe poprowadził dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, który przybliżył wszystkim przybyłym historię Powstania Warszawskiego. Historię Powstania uzupełnił „Apel Pamięci” odczytany przez jednego z harcerzy, a przygotowany przez Aleksandra Bartelę. Do Apelu wezwano wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili również: Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler. Wszyscy mówcy podkreślali olbrzymie znaczenie powstania dla wzmocnienia ducha narodu oraz wyjątkowe poświęcenie i bohaterstwo powstańców w walce o wolność Ojczyzny w nawiązaniu do obecnie toczonej wojny w Ukrainie.
Tradycją uroczystości 1 sierpnia stało się również złożenie biało-czerwonych wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy. Cześć poległym Powstańcom przy pomniku Rotmistrza oddali: Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik a także Starosta Powiatu Wieluńskiego Marek Kieler wraz z Wicestarostą Krzysztofem Dziubą i świadkami dramatu Wielunia 1 września 1939 roku – Henrykiem Strózikiem oraz Eugeniuszem Misiakiem.
Kwiaty zostały złożone także przez Burmistrza Wielunia Pawła Okrasę z Radnym Rady Miejskiej w Wieluniu Krzysztofem Poznerowiczem, przedstawicieli Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń oraz harcerzy z 5. Wieluńskiego Szczepu „Piątka”. Wieluńskie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zakończyła Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Bożego Ciała w Wieluniu.
Powstanie Warszawskie to największy zryw zbrojnego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, trwający od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku. Pamięć o bohaterach oddających życie w imię Ojczyzny jest elementem naszej narodowej tożsamości. Mieszkańcy Wielunia od kilku już lat, o godz. „W”, zatrzymują się na minutę oddając się zadumie i refleksji oraz czcząc w ten sposób pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego.
Ewa Misiak – Kocham Wieluń