60 lat odrodzonego Muzeum Ziemi Wieluńskiej

24 maja Muzeum Ziemi Wieluńskiej uroczyście upamiętniło 60. rocznicę odrodzenia placówki. Wcześniej, historię 60 lat ciągłego rozwoju przedstawiono mieszkańcom Wielunia na wystawie plenerowej „Razem od lat WIELU…Ń” na skwerze przy pomniku Papieża Jana Pawła II.

W ciągu 60 lat działalności MZW przygotowało 480 wystaw stałych i czasowych, ponad tysiąc koncertów i audycji umuzykalniających, tysiące lekcji i kreatywnych warsztatów, dziesiątki konferencji, sesji i seminariów, różnorodne konkursy i imprezy plenerowe. Z bogatej oferty muzeum skorzystało blisko milion zwiedzających. Aktywność badawcza pracowników merytorycznych przełożyła się na liczne wydawnictwa: blisko 50 publikacji zwartych oraz 650 artykułów naukowych i popularyzujących wiedzę na temat muzealnictwa oraz dziejów miasta i regionu.

Uroczystość jubileuszowa sprowadziła do Muzeum Ziemi Wieluńskiej przedstawicieli władz samorządowych, placówek kultury i oświaty z Wielunia, liczne gremium muzealników polskich, autorów książki „Wieluń w czasach Wazów” i wielu innych przyjaciół. Wszystkich przywitała kustosz Magdalena Kopańska.

Przyszedł czas na pokazanie działalności Muzeum Ziemi Wieluńskiej, co uczynił obecny dyrektor placówki Jan Książek, i na wspomnienia. O wspomnienia poproszono profesora Tadeusza Olejnika, organizatora placówki i pierwszego jej dyrektora oraz Bogusława Abramka, drugiego dyrektora i twórcę Działu Archeologicznego.

Głos na temat działalności jubilatki zabrał także profesor dr hab. Ryszard Grygiel, przewodniczący Rady Muzeum, prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich dr Michał Niezabitowski z Krakowa, kolejno autorzy artykułów z publikacji „Wieluń w czasach Wazów”, kolejnego wydawnictwa Muzeum Ziemi Wieluńskiej (Wieluńska Biblioteka Regionalna nr 42) pokłosia konferencji naukowej z 22 października 2022 roku.

Przyszedł czas na podziękowania i życzenia dla pracowników muzeum. Były kwiaty, upominki i szereg dobrych życzeń na kolejne dekady działalności.

Po części oficjalnej goście obejrzeli wystawę czasową „Sztuka polska z przełomu XIX/XX wieku z Muzeum Krakowa” i wysłuchali koncertu wokalistek z Zespołu „Lejdisimo” działającego przy Wieluńskim Domu Kultury. Jubileuszowe spotkanie w dniu 24 maja zakończył symboliczny  toast i okolicznościowy tort.

   

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

1 zdjęcie Marek Gogola/MZW

Obchody jubileuszowe zakończył w sobotę 25 maja występ Zespołu „Kalina” z AWF we Wrocławiu.