60 lat Klubu Kolarskiego MLKS Wieluń

21 lutego 2020 roku w Czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu odbyła się prezentacja wystawy zatytułowanej „60 lat MLKS Wieluń”. Na otwarcie i prezentację wystawy zrealizowanej wg scenariusza Bogusława Nowaka, wielkiego sympatyka wieluńskiego kolarstwa, zaprosili: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu oraz Klub Kolarski MLKS Wieluń.  Na zaproszenia odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych, młodzi adepci kolarstwa, byli zawodnicy i trenerzy, sponsorzy.

Otwierając spotkanie,  Iwona Podeszwa, Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu powiedziała:

Wystawę w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej można podziwiać od stycznia 2020 r.. Przedstawia ona historię Klubu, jego założycieli, władze, trenerów, zawodników i ich osiągnięcia, liczne trofea a wśród nich medale, barwy klubu, koszulki, które na przestrzeni 60 lat ulegały zmianom. Jest to przepiękna ekspozycja pokazująca drogę i piękną historię wieluńskiego klubu kolarskiego, począwszy od 1959 roku aż do chwili obecnej.  Wystawa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Podczas spotkania przybyli goście usłyszeli historię MLKS Wieluń, poznali sukcesy kolarzy w ostatnim sezonie (w tym 18 miejsce Dominiki Włodarczyk na Międzynarodowym Wyścigu w Wielkiej Brytanii). Wielu z zaproszonych gości zostało za zasługi dla wieluńskiego kolarstwa uhonorowanych okolicznościowymi statuetkami w koszulkach w barwach klubowych. Za promowanie Wielunia w Polsce i na  świecie podziękowania kolarzom, działaczom i trenerom złożyli : Starosta Wieluński Marek Kieler, Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa oraz Prezes Spółdzielczego Banku w Lututowie .

Na zakończenie  o wystawie opowiedział autor scenariusza,  Bogusław Nowak. On też zachęcił przybyłych do jej obejrzenia…

Wystawę rozpoczynają dwa banery poświęcone nieżyjącym już członkom klubu, p. Tadeuszowi Graczowi i p. Wiesławowi Drygale, inicjatorom i twórcom formy zorganizowanej Klubu w 1959 roku. To wokół Tadeusza Gracza skupiło się wtedy 20 młodych chłopaków, których pasja i determinacja była tak wielka, że zdołali przekonać p. Tadeusza Kędzię do powołania klubu, który zarejestrowano przy LZS Biała. Szczegóły tych wydarzeń zostały zaprezentowane na banerach.  Na wystawie jest także kącik, który powstał kilka lat temu i związany jest z Janem Majchrowskim, najbardziej znanym wieluńskim kolarzem. W kąciku: m.in.: informacje o jego sukcesach, jako zawodnika i trenera, nazwiska dzisiejszych władz klubu, późniejszych mistrzów Polski, których medale prezentowane są w gablotach; osiągnięcia zawodników na indywidualnych portretach w antyramach; ciekawe artykuły, także sensacyjne, krótka sportowa biografia p. Wiesława Drygały, wielkiego znawcy kolarstwa. Jest galeria barw klubowych i galeria fotograficzna, prezentująca sylwetki znakomitych kolarzy, medalistów, także tych z Mistrzostw Polski, począwszy od tego pierwszego medalu Jana Majchrowskiego i Sławomira Podwójniaka. Jest też galeria najmłodszych zawodników, wielokrotnych medalistów Mistrzostw Polski, ich medale. Są portrety władz klubu i sylwetki trenerów z okresu 60 lat. Wystawa prezentuje epizody z 60 lat w różnej formie: Są to: wycinki prasowe, medale, koszulki i historyczne elementy (…).

Jeśli ty chcesz poznać historię wieluńskiego kolarstwa, odwiedź Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wieluniu.