25 lat działalności II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu

2 czerwca rozpoczęły się trzydniowe uroczystości związane z 25 – leciem II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu przy ulicy Piłsudskiego 6. Pierwszym wydarzeniem była gala z udziałem absolwentów, byłych dyrektorów, przyjaciół, uczniów i obecnej kadry nauczycielskiej.   Swoją obecnością zaszczycili galę Starosta Wieluński Marek Kieler,  Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Zenon Kołodziej, radni, Wiceburmistrz Joanna Skotnicka -Fiuk, Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan, Wójt Gminy Konopnica Grzegorz Turalczyk, dyrektorzy podstawowych szkół wieluńskich, placówek kulturalnych, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Łodzi Oddział w Sieradzu, rodzice, media wieluńskie.

Uroczystość poprowadzili Daniel Sibiak dawny uczeń, redaktor, nauczyciel, dyrektor Dziennika Łódzkiego Oddział w Wieluniu, Sieradzu, Zduńskiej Woli oraz uczennica II LO klasy prawniczo –dziennikarskiej Kinga Krawczyk.  Uroczystość rozpoczęła się występem Chóru II LO pod kierunkiem Jakuba Jurdzińskiego.  Przerywniki wokalne, czyli piosenki „Powrócisz tu”, „Dziwny jest ten świat”, „Lwia część” były także wkomponowane w całość gali. Wszystkie wykonywali uczniowie II LO.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego uroczystość oficjalnie rozpoczęła dyrektor Renata Tatara.

Jako pierwszy głos zabrał Starosta Wieluński Marek Kieler. Powiedział on m.in.: 25 lat to już czas, po którym można dokonywać podsumowań i ocen.  Można mówić o tym, co udało sie dokonać i czego nie zrealizowano. Imię Patrona, Janusza Korczaka, zobowiązuje. Szkoła przy ulicy Piłsudskiego 6 jest dziś szkołą wysoko stawianą w rankingu szkół. Jej absolwenci znani są w wielu środowiskach. Tutaj kształtowali swoje charaktery i przygotowywali się do kolejnych etapów życia. Dziś jest to szkoła nowoczesna, nadążająca za potrzebami środowiska i nowymi wyzwaniami i wymaganiami.  Nie stroni od innowacji, poszukuje nowych rozwiązań i nie zapomina o tradycji.

Kolejne wystąpienia to przywoływanie wspomnień przez kolejnych dyrektorów szkoły. Jako pierwszy swoimi wspomnieniami podzielił się Zenon Kołodziej, dyrektor w latach 1996-2000. Mówił on: – Szkoła dziś ma 25 lat. Jest dzieckiem wielu przemian w systemie kształcenia w Polsce. Nie narodziła się z niczego. Przypomniał, że 1 czerwca 1998 roku szkole nadano sztandar i imię Janusza Korczaka. Wybór patrona to wynik plebiscytu. Wygrał z proponowaną Agnieszką Osiecką.

Zenon Kołodziej przywołał postać Stanisławy Kossakowskiej, drugiej dyrektorki w latach 2000-2006. Jej postać w ciepły i barwny sposób przybliżył zebranym na uroczystości prowadzący galę Daniel Sibiak, który powiedział m.in.: Jej znakiem rozpoznawczym był odcień zieleni. Pamiętam, że zawsze miała na sobie zielona broszkę i zielone cienie na powiekach. Miała szczególne poczucie humoru, znała swoich uczniów i ich potrzeby. Potrafiła ich mobilizować do działania. Na pozór groźna, w rzeczywistości dusza człowiek.

Kolejne wspomnienia przywołał Mirosław Kubiak, dyrektor w latach 2006-2013. Tu, przeplatana anegdotami sytuacyjnymi opowieść o tworzeniu Izby Pamięci Września 1939 , ”Ściany Korczaka” i instalacji postumentu  upamiętniającego zbrodnie niemieckie przed gmachem szkoły . Postument został wykonany we Wrocławiu wg projektu Marzeny Uryszek, nauczyciela plastyki w II LO i postawiony dzień przed  1 IX 2009 roku. Zdążyliśmy , dodał.

Jako ostatnia z dyrektorów głos zabrała obecna dyrektor Renata Tatara, która swój mariaż z placówką rozpoczęła w 2013 roku.  Za czasów Renaty Tatary szkoła wzbogaciła się o nowe kierunki kształcenia, nawiązała współpracę m.in. z Politechniką Łódzką, Uniwersytetem Łódzkim, Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, Uniwersytetem Opolskim, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, Akademią Medyczną w Łodzi, firmą Wielton, SP ZOZ Wieluń, wieluńskimi mediami, a ostatnio z 15 Brygadą Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu oraz Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie.

Szkoła od 2013 roku przeszła głębokie przemiany. Wzbogaciła się o nowe pracownie, przeprowadzono szereg remontów, w tym remont sali gimnastycznej. Otwarta zostały stołówka i strefa relaksu.  Rozpoczął działalność sklepik uczniowski. Szkoła pozyskała na te zadania sporo środków zewnętrznych.  Tak o tym mówiła Renata Tatara:

Gdy realizowaliśmy pierwszy projekt unijny, musieliśmy wszystkiego uczyć się od podstaw. Pamiętam, emocje były bardzo duże, pojawiały się pytania, czy podołamy. Największym wyzwaniem było rozliczenie finansowe takiego projektu, a robiliśmy to samodzielnie, więc rzuciliśmy się wówczas naprawdę na głębokie wody. Dzisiaj widzimy, że było warto. Potem było już łatwiej, pojawiły się projekty krajowe. Nie ominęłam żadnej możliwości starania się o fundusze, nie mogłam sobie pozwolić na jakikolwiek odpoczynek, bo szkoła była cały czas w potrzebie modernizowania i ulepszania. Odpoczynku nie miała też kadra szkoły.

W trakcie uroczystości wręczono listy gratulacyjne pracownikom, którzy rozpoczynali pracę w szkole 1 września 1996 roku i wspólnie ze szkołą świętują swój srebrny jubileusz. Podziękowania otrzymali laureaci olimpiad ogólnopolskich z języka polskiego, historii, filozofii, konkursu krasomówczego oraz sportowcy. Po raz pierwszy wręczone zostały statuetki „Ambasadora II LO”, które odtąd staną się stałym elementem takich wyróżnień.  Otrzymali je: Henryk Strózik, Tadeusz Olejnik,  Joanna Osyda, Krzysztof Pogoda, Mateusz Walczak, Daniel Sibiak.

Okolicznościowe podziękowania otrzymali też przyjaciele szkoły, osoby i instytucje współpracujące z placówką.

Szczególnie ważne w trakcie gali były głosy absolwentów, którzy niezależnie od momentu ukończenia szkoły ( w ciągu 25 lat ukończyło ją  4409 absolwentów) mówili o tym, jakim splendorem szkoła cieszy się w środowisku wieluńskim, ale nie tylko, i jak na ten splendor wpływa panująca w niej atmosfera, relacja uczeń – nauczyciel. Wspominający zgodnie twierdzili, że nobilitacją jest uczyć się w „Korczaku” i wybór tej szkoły jest najlepszym wyborem. W tym roku, w pierwszym naborze do szkoły zgłosiło się 431 uczniów szkół podstawowych. Liczba mówi sama za siebie. Pięciu absolwentów za szczególne  zaangażowanie w pracę szkoły uhonorowano Statuetkami Korczaka.

Na zakończenie uroczystej gali do sali wjechał jubileuszowy tort . Potem już tylko wspólne fotografie do Kroniki szkoły.