158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w Wieluniu

22 stycznia 1863 roku wybuchło ostatnie i najdłuższe powstanie niepodległościowe skierowane przeciwko Rosji. Od daty wybuchu otrzymało ono nazwę Powstanie Styczniowe. Walki powstańcze trwały blisko dwa lata. Wzięło w nich udział około 200 tys. powstańców. Powstańcy (także ci z ziemi wieluńskiej) stoczyli z wrogiem około 1200 bitew i potyczek.  W walce  wspierali  ich ochotnicy z wielu krajów, m.in.  Francji, Włoch, Niemiec, Szwajcarii.  Powstanie upadło.  Odrodzenia niepodległej Polski  doczekało zaledwie 3700 powstańców.  W wolnej Polsce  nazwano ich   „kustoszami niepodległości” i „ojcami narodu”.

21 stycznia 1919 roku Józef Piłsudski tak o nich mówił: Dla  nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 roku są i pozostaną ostatnimi żołnierzami Polski walczącej o swą swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które naśladować będziemy.

Powstańcy, którzy nie zginęli w walkach, byli mordowani  w ramach represji popowstaniowych.  Egzekucje na powstańcach ziemi wieluńskiej wykonywano na tzw. Podszubienicach (dziś lasek miejski).  Zginęli tu powstańcy z Praszki, Wielunia, Złoczewa.  Pamięć o nich przechowano na pomniku pamięci odsłoniętym 11 listopada 1934 roku. Pomnik w roku 1940 zniszczyli Niemcy. By pamięć o powstańcach nie zaginęła pomnik zrekonstruowano i odsłonięto 6 lipca 1958 roku. Umieszczono też na nim tablicę z nazwiskami zamordowanych uczestników powstania  1863 -1864 roku.

Pamięć o Powstaniu Styczniowym jest ciągle żywa. W rocznicę jego wybuchu Polacy organizują spotkania przy pomnikach pamięci, krzyżach i głazach upamiętniających miejsca bitew i potyczek oraz w miejscach kaźni.

Tak też jest w Wieluniu. W 158. rocznicę jego wybuchu   przy symbolicznym pomniku w lasku miejskim  spotkali się gminni i powiatowi samorządowcy i wielunianie aby pochylić głowy, złożyć kwiaty i znicze, oraz uczcić pamięć poległych i pomordowanych.

W tym dniu nie zabrakło również członków Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, którzy w mundurach Straży Granicznej II RP, tak jak w latach poprzednich, wystawili wartę przy pomniku powstańców. Tegoroczna uroczystość, z powodu pandemii Covid-19, odbyła się niezwykle skromnie . Nie było również pocztów sztandarowych.

       

         

          

         

         

Fot. Ewa Misiak– Kocham Wieluń