158. Pielgrzymka z Wielunia na Jasną Górę

Poranną Mszą świętą koncelebrowaną (w koncelebrze ks. Jacek Zieliński, ks. Damian Magiera, ks. Adam Młynarczyk) rozpoczęła się 158. Wieluńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem „Okaż się nam Matką”.

W tym roku w pielgrzymce uczestniczy 200 pielgrzymów. Przewodniczy jej ks. Emil Kałuża. Tegoroczna pielgrzymka ma wymiar szczególny, bo odbywa się w czasie jubileuszowym. Już niebawem, 5 września, przypada 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Uroczystego aktu koronacji dokonali ks.  kard. Stefan Wyszyński, wkrótce beatyfikowany i kard. Karol Wojtyła, dziś święty Jan Paweł II. Wcześniej, 29 sierpnia, Matkę Bożą Pocieszenia uczcimy odpustem. O tym wszystkim przypomniał przewodniczący Eucharystii ks. prałat Jacek Zieliński oraz ks. Damian Magiera z parafii p.w. św. Piotra w Okowach z Białej.

Ksiądz Damian w homilii powiedział m.in.: – wyruszamy za chwilę na pielgrzymkę, bardzo pragnę by pielgrzymka ta była podobna do pielgrzymki Maryi idącej do swojej krewnej Elżbiety. Maryja swoją wędrówkę rozpoczęła tuż po Zwiastowaniu, jest brzemienna, ale nie przeraża Jej 130 kilometrowa odległość, którą musi przebyć. Ona po prostu chce pomóc swojej krewnej.

Wyruszamy na pielgrzymkę z trochę mniejszymi bagażami, samochodów jakby trochę mniej. Ale czy mniejsze są też nasze bagaże duchowe? Jakie by one nie były, idziemy je przedstawić Matce Bożej Częstochowskiej i by Ona zaniosła je przed Boży tron. Idziemy też wyśpiewać swój Magnificat, tak jak uczyniła to Ona. Zaufaj Bogu i uwierz, że On spełni twoje prośby w odpowiednim dla ciebie czasie.

Ks. Jacek Zieliński przypomniał, że cały lipiec zbierane były w kościele intencje, z którymi pielgrzymi idą od Matki Bożej Pocieszenia do Matki Bożej Częstochowskiej.  W tych intencjach będą się uczestnicy pielgrzymki modlić w czasie wędrówki.

Po Mszy świętej i błogosławieństwie wszyscy pątnicy zgromadzili się przy pomniku św. Jana Pawła II, skąd wyruszyli w kierunku Częstochowy.