15 lat Galerii Art Deco

Jubileusz Galerii Malarstwa i Rzeźby przypadł 11 lipca 2016 roku. Przez 10 lat galeria miała swoją siedzibę w Bramie Krakowskiej (wieluński ratusz), od pięciu lat mieści się w zakrystii Kościoła Ewangelickiego przy ulicy Ewangelickiej 6 w Wieluniu.

Wnętrze Galerii Art Deco (zakrystia kościoła ewangelickiego)

Wnętrze Galerii Art Deco (zakrystia kościoła ewangelickiego)

Twórcą i prowadzącym Galerię jest Władysław Łuczak – wieluński malarz i rzeźbiarz.  Z racji małego jubileuszu (15 lat działalności), 31 lipca odbyło się w Galerii spotkanie jubileuszowe, na które przybyli przyjaciele i sympatycy Galerii. W programie uroczystości znalazły się: nabożeństwo ekumeniczne celebrowane przez pastora Szymona Czembora (obecni księża Jarosław Boral i Zygmunt Wróbel), wystąpienie Andrzeja Stępnia – starosty wieluńskiego, który bukietem róż wyraził podziękowanie Władysławowi Łuczakowi za 15 lat działalności Galerii, wystąpienie pani Janiny Wit-Pasztowej – córki byłego organisty w kościele ewangelickim; koncert  w wykonaniu Sandry Stochmiałek (śpiew) i Macieja Kubskiego (trąbka) – wychowanków GOKiS w Białej, chwila poezji (swoje wiersze czytała Nina Pawlaczyk), aukcja obrazów i rzeźb będących w posiadaniu Galerii (prace z plenerów organizowanych przez pana Władysława, prace z wernisaży), losowanie przez uczestników imprezy kilku akwarel oraz zaskakujący poczęstunek. Z racji jubileuszu uczestniczący w aukcji mogli zakupić obrazy i rzeźby w okazyjnych cenach.

Podziękowanie twórcy Galerii składa Andrzej Stępień - starosta wieluński

Podziękowanie twórcy Galerii składa Andrzej Stępień – starosta wieluński

Na trąbce gra Maciej Kubski

Na trąbce gra Maciej Kubski

Śpiewa Sandra Stochmiałek

Śpiewa Sandra Stochmiałek

W pamięci uczestników ekumenicznego nabożeństwa pozostaną słowa z Księgi Salomona o rodzeniu i umieraniu, mające przypomnieć ludzi związanych z Galerią, tych którzy już odeszli na wieczną wartę, a byli to artyści (np. Jan Opaliński) i tych obecnie wspierających istnienie jubilatki (Romuald Laskowski, Jadwiga Rodzochowa, Marek Dera). W słowach Szymona Czembora znalazły się także: krótka historia kościoła ewangelickiego, zwłaszcza czas, kiedy na kościół padła niemiecka bomba i choć nie wybuchła, to spowodowała pożar, który zniszczył całe piękne wnętrze pobernardyńskiego kościoła (od 1824 r. kościół ewangelicki); wspomnienie pastora Wendta i jego córki, która zginęła w Powstaniu Warszawskim. Było też nawiązanie do kończących się Światowych Dni Młodzieży oraz zaśpiewana na zakończenie nabożeństwa papieska „Barka”.

Aukcja obrazów

Aukcja obrazów

Uczestnicy aukcji

Uczestnicy aukcji

Galeria rozpoczęła nowy okres działalności. Na ile tę działalność wesprze jubileuszowa aukcja? Ważne, by Galeria Art Deco pozostała w kulturalnym pejzażu miasta na kolejne 15 lat.