11 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu (Gdy coś mnie niepokoi w Internecie)

Z  okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w Bibliotece Pedagogicznej w Wieluniu zorganizowano zajęcia edukacyjne pod hasłem „Gdy coś mnie niepokoi w Internecie”. Spotkanie skierowane było do uczniów klas IV–VIII ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Toporowie i poświęcone tematyce odpowiedzialnego korzystania z sieci.

Podczas zajęć młodzież wspólnie  z prowadzącym zastanawiała się nad tym, czym jest Internet i jakie pełni funkcje w codziennym życiu.  Jednym z kluczowych tematów poruszanych podczas spotkania był problem cyberprzemocy, znany również jako cyberbullying.

Uczniowie  dyskutując o Internecie i o mediach społecznościowych  oraz o korzyściach i zagrożeniach z nimi  związanymi zapoznali się z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Zmierzyli się z trudnym tematem cyberbullyingu. Zapoznali się z tym zjawiskiem poprzez „Krótki dziennik kolegi Arka”, chłopca, który jako nowy w klasie, musiał się uporać z wieloma niepokojącymi sytuacjami.

Dowiedzieli się także, jaki sposób myślenia może przyjąć sprawca cyberbullyingu, a jaki sama ofiara. Uczniowie odpowiadali na pytanie, jaka jest rola świadka takich działań itp.

– relacjonuje na swoim FB Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Wieluniu

Podczas dyskusji uczniowie zastanawiali się, jak powinna zachować się osoba, która dostrzega przejawy agresji w Internecie, oraz jakie działania mogą pomóc w przeciwdziałaniu takim sytuacjom. Spotkanie było okazją do refleksji nad odpowiedzialnością każdego użytkownika sieci i znaczeniem reagowania na niewłaściwe zachowania w Internecie.

Zajęcia w Bibliotece Pedagogicznej w Wieluniu były cenną lekcją na temat świadomego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie wyszli z nich z większą wiedzą na temat zagrożeń cyfrowego świata oraz sposobów ich unikania.

     

     

Tekst: Ewa Misiak – Kocham Wieluń,

źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu Filia w Wieluniu