Zakończony projekt „Przysiądź się do książki”

12 maja odbyło się uroczyste odsłonięcie ławeczki i skwerku połączonego z czytaniem w przestrzeni publicznej. Powstanie ławeczki i skwerku to końcowy efekt projektu „Przysiądź się do książki” realizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieluniu. Projekt zrealizowano ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu „Moje miejsce na ziemi”. Finał projektu zbiegł się z trwającym Tygodniem Bibliotek (8 -15 maja) i idealnie wpisał się w promocję czytelnictwa.

Udział w otwarciu skwerku wzięli: starosta wieluński Marek Kieler, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego Zenon Kołodziej, p. Monika Krzemińska, wicedyrektor Liceum Katolickiego SPSK w Wieluniu, nauczyciele i uczniowie wolontariusze z klas humanistycznych, bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej, wykonawcy obiektu – Aneta Kleszcz (architektura krajobrazu), Łukasz Zabłocki (rzeźbiarz), dyrektor Sylwester Kaczmarek, Grzegorz Nowak z RZW, media. Koordynatorem projektu była Ola Lach.

Naszym pragnieniem, mówiła Ola Lach, było zapewnienie lokalnej społeczności możliwości spędzenia wolnego czasu i czytania książek w atrakcyjnym, otoczonym zielenią miejscu. W tym celu zagospodarowany został ogród, w którym powstała mała forma architektury, jaką jest ławka w kształcie książki. Potrzebę kontaktu z przyrodą i literaturą doskonale rozumiał Cyceron, antyczny pisarz, filozof i prawnik, który ujął to w myśl, – „Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek”

Kończąc, powiedziała: Miejsce nie powstałoby, gdyby nie nasi cudowni wykonawcy. Pan Łukasz- twórca ławki oraz p. Aneta  -projektantka ogrodu. Szczególne podziękowania za pomoc przekazała dyrektorowi Sylwestrowi  Kaczmarkowi, p. Henrykowi Dorobie, Grzegorzowi Nowakowi, p. Elżbiecie Antonowskiej i wolontariuszom Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.