Wsparcie wielkanocne służb medycznych, samorządu i społeczeństwa przez żołnierzy 9ŁBOT

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną związaną ze wzrastającą liczbą zachorowań spowodowanych przez koronawirusa SARS-CoV-2, główny wysiłek żołnierzy  skupiony jest na wsparciu personelu medycznego i służb sanitarnych.  Terytorialsi nieustannie od miesięcy wspierają szpitale w zakresie triażu, prac administracyjno-logistycznych, opieki nad osobami leżącymi na oddziałach szpitalnych. Pomagają przy szpitalnych punktach wymazowych. Żołnierze zajmują się także przewozem pacjentów ze szpitali do domów i transportem butli z tlenem do placówek medycznych.

We współpracy z Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, stworzyli mobilny zespół wymazowy, który na terenie województwa łódzkiego pobiera wymazy od osób w miejscach ich zamieszkania. Żołnierze 9ŁBOT wspierają pracę Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi także przy czynnościach administracyjno – logistycznych i dekontaminacji karetek.

W ramach wsparcia kombatantów i osób starszych w okresie przedświątecznym żołnierze 9ŁBOT zorganizowali akcję „Łączymy na Święta”. Terytorialsi umożliwili poprzez łącze internetowe kontakt pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Bobrownikach (powiat wieluński) z ich rodzinami i bliskimi, z którymi nie widzieli się od ponad roku. Na terenie Łodzi żołnierze dostarczyli do kombatantów i seniorów wielkanocne potrawy przygotowane przez stołówkę wojskową i podarowane przez fundatorów – przedsiębiorców z Łodzi.

Wsparcie służb medycznych było kontynuowane niezmiennie w czasie świąt wielkanocnych.

                         

Małgorzata Glińska

Rzecznik Prasowy/ 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej