Wernisaż wystawy malarskiej ks. Bogdana Blajera i Julianny Sitek „Julki”

1 października w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu odbył się wernisaż wystawy malarstwa ks. Bogdana Blajera i Julianny Sitek „Julki” zatytułowanej Niech wszelkie stworzenie wielbi Boga, inspirowanej Pieśnią trzech Młodzieńców z Księgi Daniela z Pisma Świętego: ” Błogosławcie Pana, wszystkie dzieła Pańskie, chwalcie Go i wywyższajcie na wieki”. Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy z pięknymi pejzażami, kwiatami, malowane olejem, akrylem, akwarelami.

Ksiądz Bogdan Blajer (1956), kapłan Archidiecezji Częstochowskiej, historyk sztuki, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Częstochowie, proboszcz parafii św. Kazimierza w Częstochowie, poeta, artysta malarz, znany jest wielunianom – czytelnikom biblioteki od 2017 roku. Wtedy odbyła się promocja jego pierwszego tomiku poezji  Z palety barw i z życia kart…. Potem były promocje kolejnych tomików Uwielbiaj duszo moja Pana i Chodzić po niebie. Promocjom towarzyszyły wystawy  obrazów i ikon.

Ksiądz Bogdan Blajer natchnienia i inspiracji dla swoich twórczych pasji poszukuje w pięknej, nieskażonej ręką ludzką przyrodzie, sięga do źródeł, w których tak naprawdę odnajduje oblicze prawdziwego Boga, którego wciąż poszukuje. Wierzy, że Boga twarzą w twarz poznamy dopiero w niebie. Trwałym śladem poszukiwań są wiersze i obrazy, tym razem pejzaże z chmurami, górami, rozlewiskami, lasami w różnych porach roku, wszystkie przeniknięte światłem, wszystkie wymienione w Pieśni Trzech młodzieńców. Oto niektóre tytuły: Zielona polana, Przedwiośnie, Morskie fale, Nadchodzi burza, Jesień. Beskidy, Piwonie. Królewskie kwiaty, Jesienne słońce…

Swoimi pasjami ksiądz Bogdan zaraził Julkę, córkę bratanicy (2010), uczennicę klasy IV Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie. Pod okiem wujka nauczyciela Julka maluje obrazy i uczy się odkrywać świat sztuki. Podczas wspólnej pracy namalowała przepiękne obrazy z kwiatami: Balonowe kwiaty, Malwy, Ogrodowe kwiatki, Dziwaczki, Niciane kwiatki, Niebieskie kwiatki, Białe kwiaty oraz obrazy Bąbelki, Leśne barwy, Barwy tęczy, Kropelki wody, Ogień i woda, Dmuchane kolory, Baletnica.

O malarskiej pasji Julki w katalogu do wystawy czytamy: Nakładając kolorowe farby na pędzelki  próbuje malować niezwykły świat pełen barw, kolorów, dźwięków, tajemnic i życia, który dał mu Bóg. Tak rodzi się zachwyt nad darami Boga, a z niego ludzkie talenty, drzemiące w dzieciach

Wystawę będzie można oglądać do 31 grudnia br. Wszystkich, którzy poszukują prawdziwego piękna i wyciszenia zapraszamy do jej oglądania i kontemplowania dzieła Stwórcy.