Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

Spotkaniem z Wiesławem Drabikiem (ur.1956 w Krakowie) – autorem książek dla dzieci, ilustratorem i tłumaczem bajek, autorem wierszowanych adaptacji bajek Andersena, Perraulta, braci Grimm – rozpoczęły się ferie zimowe w MiGBP w Wieluniu. Organizatorem i pomysłodawczynią spotkania, któremu towarzyszyło otwarcie wystawy pt. ”17 lutego – Światowy Dzień Kota” była p. Anita Kuś, bibliotekarka, a zarazem kierowniczka Działu Dziecięcego MiGBP.  Spotkanie odbyło się 12 lutego w czytelni MiGBP.

Wiesław Drabik z wykształcenia jest inżynierem, absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie, gdzie studiował w latach 1976 – 1981. Już podczas studiów ujawniły się jego talenty malarskie. Malował obrazy związane z fantastyką, tworzył też rysunki satyryczne. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych w klubach Rotunda, Karlik, Perspektywy, w Piwnicy pod Baranami i Kossakówce.  W czasie studiów powstały także jego pierwsze teksty, w tym wiersze.

Po ukończeniu studiów w latach 1981–1989 pracował w „Kombinacie Budownictwa Mieszkaniowego Zachód” i w podległym mu „Zakładzie Produkcji Elementów Budowlanych w Krakowie”. Od 1989 roku pracuje, jako grafik komputerowy w firmie reklamowej Grafix, której jest współwłaścicielem.

Opracował graficznie wiele książek dla wydawnictw:  Skrzat, Beseder, Smyk, Zielona Sowa. Współpracuje z wydawnictwami: „Siedmioróg” (Wrocław), „Debit”, „Pascal” (Bielsko – Biała), „Wilga” (Warszawa)

Jest autorem ponad dwustu książeczek dla dzieci, z których najbardziej znane są: Bajka o smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków, Awantura na podwórku, Łakomczucha, Kocie łakocie, MAŁa mYSZ skacze, czyli myszomania, Mundial na pastwiskach.

 Wiele jego książek ukazuje się w seriach  Zostań mistrzem, Czytam z tatą…. Większość z nich to rymowane bajki o zwierzętach przeznaczone dla najmłodszych czytelników i ich rodziców, ilustrowane przez Marka Szala, Dorotę Szoblik, Andrzeja Kłapytę, Carlosa Busquetsa (Serie: Odjazdowy zwierzyniec, Wśród przyjaciół, bajeczki ze śmiechu i beczki…).

Wiesław Drabik pisze także wiersze. Kilka z nich znalazło się w publikacji 100 wierszy na każdą okazję (pod red. Michałowskiej) wydanej w Wydawnictwie „Siedmioróg” w 2010 roku, a wiersz „List do Mikołaja” w podręczniku do 2 klasy (wyd. MEN, 2013).

Niektóre z jego książek były prezentowane w programie telewizyjnym pt. „Książki z górnej półki”, pokazano je również na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku.

Od wielu lat autor spotyka się z czytelnikami na targach książki oraz podczas spotkań autorskich, w bibliotekach, szkołach, przedszkolach i księgarniach w całej Polsce. W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu był po raz drugi i znów świetnie bawił się z małymi czytelnikami podczas interaktywnej zabawy (rozmowa, zagadki, nagrody), w czasie której okazało się jak wiele jego książek jest dzieciom znanych.