Publiczne Przedszkole w Ożarowie realizuje Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Wyzwania Teodora”

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Wyzwania Teodora” powstał aby przekazać dzieciom czasem proste ale bardzo ważne umiejętności i wartości. Hasłem przewodnim projektu są słowa R. Fulghuma:  „Wszystko, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie świat”.  Organizatorem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wyzwania Teodora” jest Publiczne Przedszkole im Jana Pawła II w Woli Dębińskiej a autorem i koordynatorem projektu nauczyciel wychowania przedszkolnego Agnieszka Sułek.

Projekt skierowany jest do przedszkoli i żłobków, w którym za sprawą z pozoru zwykłego bociana Teodora przedszkolaki zdobywają siedem sprawności uważane przez Teodora za najbardziej przydatne. Do realizacji  projektu włączyło się we wrześniu 2020 roku Publiczne Przedszkole w Ożarowie.

Głównym celem projektu „Wyzwania Teodora” jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku. Pomoc okazywana innym natomiast jest równie ważna,  jak troska o siebie samego a wszelkie podejmowane działania mogą być kreatywnym wyzwaniem.

Wykonywane zadania są związane ze sportem, przygotowywaniem posiłku, okazywaniem pomocy, wyrażaniem emocji i uczuć, dbaniem o przyrodę, ale również znajdzie się coś dla małych artystów. Kto podjął wyzwanie i poradził sobie z zadaniem otrzymuje odznakę. Każdy kto zbierze wszystkie odznaki zostanie nagrodzony dyplomem profesora Teodora. Na placówki biorące udział w projekcie czeka certyfikat miejsca sprzyjającego wszechstronnemu rozwojowi dziecka.

Lista sprawności do zdobycia, czyli zadania profesora Teodora:

1. sprawność zdrowego osiłka,
2. Sprawność kuchcikowego mistrza,
3. sprawność antynudka,
4. sprawność artystycznej duszy,
5. sprawność pomocnej dłoni,
6. sprawność przyjaciela przyrody,
7. sprawność kochającego serca.

W poniedziałek 25 stycznia dzieci  podjęły się kolejnego wyzwania jakie zaproponował im bocian Teodor. Przedszkolaki postanowiły zdobyć odznakę „Przyjaciela Przyrody”. Aby otrzymać tę sprawność pod kierownictwem pani Iwony i pani Agaty wykonały pokarm  dla ptaków, aby w ten ciężki czas zimy nasi mali przyjaciele nie głodowali. Podopiecznym przedszkola w Ożarowie sprawiło dużo radości wykonanie kul z pokarmem, a następnie zawieszenie ich w pobliżu przedszkola.

    

    

źródło: PP im J. Pawła II w Woli Dębińskiej
fot. PP w Ożarowie