„Miłość w słowach zapisana”. Wieczór poezji w Zespole Szkół im. Jana Długosza w Wieluniu

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół  nr 2 im. Jana Długosza w Wieluniu od lat zapraszają na przedwiosenne spotkanie z poezją. Każde z tych spotkań to nie tylko obcowanie z pięknym słowem, ale także spotkanie przyjaciół i miłośników poezji. Każde z nich odbywa się w świetlicy szkolnej, która na czas wieczoru poetyckiego staje się przytulnym, kawiarnianym wnętrzem, z zapachem dobrej kawy, aromatycznej herbaty i pysznego ciasta.

Wieczór poetycki 2020, zatytułowany „Miłość w słowach zapisana” nawiązywał do mitycznego boga miłości (Amora, Erosa) i do zbliżających się walentynek. Mottem wieczoru były słowa Jana Sztaudyngera: „Ten Pan Ta Pani/są na siebie skazani”. Do opowieści o miłości zachęcały przytłumione światła i blask zapalonych świec.

O tym jak miłość widzieli poeci, przypomnieli uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego i autorki scenariusza, nauczycielki języka polskiego, panie: Anna Pawlak- Łacina i Aneta Strugacz, które w scenariuszu umieściły miłosne duety z polskiej literatury i muzyki, wiersze Jana Kochanowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, K.I. Gałczyńskiego, ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Nie zabrakło też scen z dramatu „Romeo i Julia” Wiliama Szekspira,  dialogu Tadeusza i Telimeny z  epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, rozmowy panny młodej i pana młodego z dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Poetyckie wypowiedzi dopełniły miłosne piosenki: „Psalm dla Ciebie” z repertuaru Piotra Rubika, „Bombonierka” Basi Stępniak-Wilk i „City of stars”z filmu „La La Land”.

Wieczór poetycki zgromadził liczną publiczność, w tym wielu zaproszonych gości. Wśród nich byli  przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych,  przedstawiciele świata wieluńskiej kultury.

Wieczór poezji w „Długoszu”, jak zwykle dopracowany w każdym szczególe,  oczarował publiczność, która nagrodziła organizatorów i wykonawców gromkimi brawami.

Zdjęcia : Ewa Misiak – Kocham Wieluń