„Miejsca, które kocham. Antologia poezji współczesnej”

Na wieluńskim rynku wydawniczym ukazała się  nowa antologia poezji współczesnej zatytułowana „Miejsca, które kocham”.  Jej wydawcą jest Wydawnictwo Autorskie Magdalena Kapuścińska. Antologia jest zbiorem poezji 22 polskich poetów i poetek, którzy wzięli udział w projekcie Poetariat.

Autorzy wierszy to ludzie wielu zawodów. Pochodzą z różnych zakątków Polski, miejsc, gdzie żyją i tworzą, stąd wielowymiarowość poetyckich fascynacji.  Do  rodzimych fascynacji dołączają się wspomnienia z podróży i marzeń o podróżach na antypody.

Wśród autorów są mieszkańcy Gdyni (Anna Borkowska), Grzybowa (Jolanta Stelmasiak), Knurowa (Barbara Piskuła), Leszna (Krystyna Grys), Łodzi (Dariusz Staniszewski, Magdalena Cybulska), Warszawy (Andrzej Wróblewski), Wielunia (Magdalena Kapuścińska), Katowic (Helena Trzcionka – Kryściak), Radomia (Adrian Szary, Ewelina Duchnik, Elżbieta Kęsiak, Ewelina Maleta), Radomska (Ewa Kaczmarczyk), Sieradza (Monika Milczarek), Starachowic (Hanna Rozmarynowska), absolwentka Wydziału Filozofii UJ (Eliza Segiet), Szczecina (Piotr Szczodry, aktualnie mieszkający w Wielkiej Brytanii), podkarpackiej wsi Mazury (Dorota Grochala), z Mazur Marzena Szczur (Czuczko), Elżbieta Wąsik, z Uniejowa ( ur. w Mławie Joanna Wicherkiewicz.)

Różne miejsca urodzenia i zamieszkania, różnorodność wykonywanych zawodów autorów wierszy spowodowały, że w tekstach poetyckich można podziwiać piękne i barwne opisy krajobrazów stanowiących przestrzeń do życia i poetyckich natchnień, historię, geografię i kulturę miejsc, które poeci pokochali, z którymi czują związek, i do których powracają chociażby myślami.

Antologia „Miejsca, które kocham” stała się w ten sposób poetycką podróżą po wielu uroczych zakątkach Polski, Europy i świata oraz podróżą do miejsc znanych każdemu z poetów z osobna, które tak naprawdę żyją tylko w ich głowach i sercach.

Dajcie się porwać ponad dwudziestu poetom i poetkom do miejsc przez nich wybranych, ukochanych, magicznych. Do miejsc, które są dla nich ostoją,  energetycznym polem, bądź ucieczką od codzienności

– zachęca Magdalena Kapuścińska

A te miejsca to: nadmorska Bretania, Rzym, rezerwat Spała, Londyn, Barcelona, Paryż, Zakopane, Warszawa, Radom, Rzeszów, Leszno, Radomsko, Wieluń, Sieradz, Iłża , Dublin, Katowice, piękne polskie Mazury, Ustronie Morskie, Uniejów…

Moje  miejsce na ziemi/ Hanna Rozmarynowska

Moje miejsce na ziemi jest jak MAGMA

Co zakleja moja duszę.

Nie pozwala mi otworzyć oczu.

Zamykam się tu czasami,

by żyć własnym życiem.

ZRANIONA

ZAGUBIONA

NIEZROZUMIANA

Uciekam od świata

Który mnie

KOCHAŁ,

PODZIWIAŁ,

SZANOWAŁ,

A teraz uczy mnie

POKORY.

Odkrywam wśród ciszy pól swoją

NIEWAŻNOŚĆ