IV Przegląd Piosenki Różnej Osób Niepełnosprawnych

8 listopada w sali widowiskowej Wieluńskiego Domu Kultury odbył się IV Przegląd Piosenki Różnej Osób Niepełnosprawnych. W Przeglądzie zaprezentowali się podopieczni: Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olewinie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Wieluniu, Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie oraz w Ostrówku.  Wszystkie te placówki zostały na początku Przeglądu uhonorowane Wieluńską Perłą Kultury. Wręczyła je dyrektor WDK Elżbieta Kalińska. Gościem Przeglądu był Oskar OZI Wasilewski ze Szkoły Podstawowej nr 67 z Łodzi, który. zaśpiewał utwór “You raise me up” z repertuaru Josha Grobana.

Rozpoczynając Przegląd p. Elżbieta Kalińska powiedziała: Każdy z Przeglądów to wspaniała atmosfera. Cieszy, że dzięki życzliwości kierownictwa placówek opiekuńczo – wychowawczych, osoby niepełnosprawne tak aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym Wielunia. Są widzami i twórcami jednocześnie. Korzystają z wielu zajęć warsztatowych…

Sukcesów życzył wszystkim wykonawcom p. Radosław Urbaniak z Biura Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy

Młodzież i dzieci pod okiem swoich opiekunów zaśpiewały m.in.: Tyle słońca w całym mieście” (Alina Ciesielska z Domu Pomocy Społecznej w Skrzynnie), “Windą do nieba”, “Zakocham się jeszcze raz”, “Hey Jude” (Krzysztof Sawicki z Domu Samopomocy w Skrzynnie), „Port” Krzysztofa Klenczona (Kubuś Górski ze Środowiskowego Domu Pomocy w Ostrówku) i “Chodź na piwko”… Wiele piosenek wykonano na podkładach bez linii melodycznej, czyli profesjonalnie.

Splendoru Przeglądowi dodały piękne stroje i panująca na widowni radość, przekładająca się na burzliwe oklaski po każdym występie.

Aplauzem cieszył się występ pięcioosobowej grupy z Zespołu Szkół Specjalnych pod kier. Zbigniewa Szpikowskiego , która zaprezentowała się na instrumentach, typu dzwonki uderzane, wykonując akompaniament do piosenki “The Entertainer”.

Uczestnicząc w takim Przeglądzie można sobie zadać pytanie – Czy takie festiwale są potrzebne?

Odpowiedzią są słowa terapeutek zajęciowych zwracające uwagę na korzyści płynące dla podopiecznych z tego typu wydarzeń: spotykają się z innymi ludźmi, także pełnosprawnymi, co pomaga im przełamać barierę wstydu, zażenowania, zestresowania, poza tym  śpiew ułatwia im  integrację ze środowiskiem…

Przegląd zakończyła wspólna zabawa, „ Jaka to melodia”.

 

 

 

 

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SP nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Wieluniu