Bieg Pamięci upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Mokrsku

7 września, na trasie Wróblew-Mokrsko, odbył się Bieg Pamięci, upamiętniający 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Bieg rozpoczął się na Królewskiej Grobli we Wróblewie, w miejscu, gdzie we wrześniu 1939 roku wojska niemieckie przekroczyły granicę Polski.

Pomysłodawcą biegu był pasjonat historii Rajmund Kieler, który marzy, by Bieg Pamięci na trasie Wróblew-Mokrsko na stałe wpisał się w regionalne wydarzenia, podobnie jak Rajd Szlakiem Kolejki Wąskotorowej.  Bieg Pamięci na trasie Wróblew-Mokrsko zorganizowali: Klub Pasjonatów Historii Wsi Mokrsko, Gmina Mokrsko, Gminna Biblioteka Publiczna w Mokrsku a współorganizatorami były: ZSiP w Mokrsku, Komornikach, Krzyworzece i w Ożarowie.

Trasa Biegu Pamięci od  Królewskiej Grobli Królewskiej we Wróblewie do Boiska Orlik w Mokrsku liczyła 14 km. Pokonało ją 95 uczestników  a wśród nich: mieszkańcy gminy Mokrsko, uczniowie i nauczyciele Zespołów Szkół i Przedszkoli. W trakcie biegu uczestnicy wysłuchali wspomnień rodziny Musiałów o Kazimierzu Musiale zamordowanym przez niemieckich żandarmów.

Bieg Pamięci zakończyła część artystyczna przy trzech zapalonych w parku w Mokrsku ogniskach patriotycznych. Występy przygotowały dzieci ze SP w Mokrsku, ze Świetlicy Wiejskiej we Wróblewie oraz  zespół Dworzanki z Mokrska.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, który przedstawił  historię bohaterów wrześniowych z Gminy Mokrsko, Starosta Wieluński Marek Kieler, Wójt Gminy Mokrsko Zbigniew Dąbrowski, Wójt Gminy Skomlin Grzegorz Maras oraz inicjator wydarzenia Rajmund Kieler.

                         

                    

                         

                           

                         

 fot. Rajmund Kieler, ZSiP w Mokrsku