64. zebranie DKK – dyskusja o książce Kateřiny Tučkovej „Boginie z Žítkowej”.

13 maja,  w Tygodniu Bibliotek, obchodzonym pod hasłem „Znajdziesz mnie w Bibliotece” po raz 64. spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Tematem dyskusji była książka Kateřiny Tučkovej „Boginie z Žítkowej”.

Autorka snuje opowieść  o kobietach posiadających specjalny dar „bogowania” czyli leczenia ziołami, naparami oraz dobrym słowem.  Książka osadzona jest w rzeczywistym świecie, ale odnosi się do magii, tajemniczych rytuałów, szeptuch, znachorek i ludowych wierzeń.

W Žítkovej żyła jedna z ostatnich bogiń – Surmena, której ” bogowanie „polegało na umiejętnym wykorzystaniu darów natury. Jej skomplikowane losy próbuje po latach poznać i odtworzyć siostrzenica Dora, etnografka i zarazem ostatnia z linii bogiń, zajmująca się naukowo badaniem historii kobiet, które w ten sposób pomagały ludziom.

W powieści jest wiele wątków historycznych, m.in.  procesy oskarżonych o czary i kontakt z tajemniczymi siłami sprzed wieków kobiet. Są Niemcy, komuniści, wojna, tajne archiwa, zioła, magia, wieś, wiedza przekazywana   z pokolenia na pokolenie.

Klubowiczki stwierdziły, że ciągle aktualne są naturalne metody leczenia i warto sięgać po to co daje natura.

                                             

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu